– Novac za deblokadu računa ZIBL obezbijedio prodajom dijela zgrade „Vodovodu“
– Na javni poziv „Vodovoda“ stigla samo ponuda ZIBL-a
BANJALUKA – Računi Zavoda za izgradnju Banjaluka deblokirani su nakon prve uplate „Vodovoda“, koji je za 1,77 miliona KM kupio dio zgrade ZIBL-a, plaćen je značajan dio obaveza, obezbijeđeni su određeni poslovi, a problem nam i dalje predstavlja višak radnika, rekao je za poslovni portal CAPITAL direktor ZIBL-a Velimir Kukobat.
Kukobat je istakao da je ZIBL izmirio sve obaveze prema dobavljačima koje su bile osnovane i realne. Takođe, isplatili su i plate radnicima koji su mahom podnosili tužbe protiv preduzeća.
„Sada treba da isplatimo platu za avgust. Obezbijedili smo određene poslove sa gradom Banjaluka i „Elektrokrajinom“. Ti poslovi sigurno nisu u obimu kakav je nekada bio, ali neće ni Zavod više biti kao što je nekda bio“, rekao je Kukobat.
Istakao je da ZIBL ima višak radnika i da će u narednom periodu to pitanje staviti na dnevni red.
„Trenutno imamo 52 radnika, a realno nam je potrebno njih 27, maksimalno 30. Moj prijedlog gradu Banjaluka, koji je većinski vlasnik, biće da idemo na smanjenje broja radnika u idućoj poslovnoj godini, jer se moramo prilgođavati tržištu. Ako bude tržišta, zapošljavaćemo radnike, u prvom redu naše“, kazao je Kukobat.
Kazao je da će ZIBL ovu godinu vjerovatno završiti u minusu, ali da je njihov prioritet obezbjeđenje uslova za rad u narednim godinima. Naglasio je da u Prijedoru postoji zavod koji normalno funkcioniše sa malim brojem ljudi i da će to biti pravac kojim će se kretati i ZIBL.
„Naša vizija je da ZIBL bude javno preduzeće od interesa za Grad koji bi trebalo da nam daje dio poslova“, rekao je Kukobat.
ZIBL se duže vrijeme nalazi u finansijskim problemima. Zbog neisplaćivanja plata radnici su štrajkovali, a zatim su i tužili preduzeće. Za to vrijeme rasla su i dugovanja prema dobavljačima, a direktori su se smjenjivali kao na traci.
Nakon što je banjalučki „Vodovod“ u septembru za 1,77 miliona KM kupio dio njihove zgrade, ZIBL je uspio da plati dio obaveza i da deblokira račun. Najveći dio novca otišao je na plaćanje obaveza prema radnicima kojima tada nije bilo isplaćeno čak 16 plata.
„Vodovod“ uslove u tenderu prilagodio ZIBL-u?
Zanimljivo je da su uslovi koje je „Vodovod“ naveo u tenderu za kupovinu i iznajmljivanje prostora u potpunosti odgovarali onima koje je ZIBL ispunjavao te da se na javni poziv javio samo ZIBL.
„Kriteriji koji su primijenjeni u ovom pozivu su prilagođeni postojećim potrebama „Vodovoda“ Banjaluka u pogledu potrebnog prostora i lokacije. To znači da je prostor koji se kupuje i iznajmljuje ekvivalent porostoru trenutne upravne zgrade društva u površinskom smislu, te da je lokacija poslovnog prostora u užem centru grada“, kazali su za CAPITAL u „Vodovodu“.
Naveli su da je kupovinom novog poslovnog prostora ovo preduzeće dugoročno riješilo dugogodišnje pitanje poslovnog prostora upravne zgrade s obzirom na to da su se do sada nalazili u baraci.
„Objekat u kojem se nalazimo je privremenog karaktera, te postoji veliki rizik i opasnost od požara zbog vrste materijala od koje je objekat izgrađen s obzirom na to da je u pitanju baraka“, kazali su u ovom preduzeću.
Tvrde da bi „Vodovod“ u roku od mjesec dana mora da se iseli iz tog objekta ukoliko se donese odluka o realizaciji regulacionog plana na ovoj lokaciji.
„Zbog svega navedenog, “Vodovod” je raspisao javni poziv za kupovinu poslovnog prostora u julu 2017. godine u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH čime je postignuta transparentnost postupka“, naglasili su u „Vodovodu“.
Većinski vlasnik „Vodovoda“, kao i ZIBL-a, je grad Banjaluka.
CAPITAL: M. Čigoja