BANJALUKA, Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić izjavio je za Srnu da Srpska ne može izlaziti izvan postojećih ustavnih nadležnosti kada je riječ o zakonu o regulatoru električne energije i gasa, prenosa i tržišta električne energije u BiH, kao što se od nje tražilo.
Đokić je istakao da direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač i ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović vrlo dobro znaju da su Republika Srpska i on lično u ime Vlade, krajnje odgovorno, zajedno sa njima razmatrali sve moguće opcije da bi se dobio usaglašen tekst zakona.
“Ali, ovdje se očigledno žele prenositi nadležnosti na nivo BiH, formirati neke nove institucije i tijela u BiH koja do sada nisu postojala, što Srpska ne može prihvatiti”, rekao je Đokić.
On tvrdi da je u ovom pitanju još veći problem što Federacija BiH želi isključivo zakon o gasu na nivou BiH, a ne da se izmjenama zakona o regulatoru BiH ovo pitanje riješi, što znači da konceptualno imaju dva različita pristupa.
“Oni su svoje zahtjeve postavili maksimalistički ili zakon o bh gasu ili ništa”, tvrdi Đokić.
Đokić je objasnio da je ključno to što se Regulatornoj komisiji za električnu energiju BiH /DERK/ žele dodijeliti nove nadležnosti.
“Mi smo u tom smislu bili spremni da DERK eventualno ima nadležnosti da utvrđuje principe za metodologiju prilikom utvrđivanja tarife, a ne da on donosi metodologiju i da utvrđuje tarife”, pojasnio je Đokić.
Prema njegovim riječima, ni Kopač ni Šarović nemaju pravo da nastupaju prijeteći sankcijama, jer nisu izabrani da bilo kome nešto prijete nego su tu da se dogovorom dođe do rješavanja nekog otvorenog pitanja.
Srpska je, tvrdi Đokić, i ranije preuzimala obaveze i u skladu sa preuzetim obavezama radila, ali se nikada nije obavezala da će nešto uraditi što bi moglo da bude izvan postojećih ustavom i zakonom utvrđenih nadležnosti.
“Naš stav je poznat i Šaroviću i Kopaču i neka u to uvjere i Federaciju BiH i neće biti problema, možemo dobiti zakon”, poručio je Đokić.
On je dodao da je Republika Srpska bila ne samo kooperativna nego krajnje odgovorna prema svakoj svojoj obavezi i u svakom trenutku je bila spremna da ovo pitanje riješi.
Đokić je dodao da demokratski svijet ne može da govori jezikom sankcija, da je Evropa demokratsko društvo gdje se dogovara i usaglašava, te da “Kopač ne može od Šarovića praviti ministra energetike kada takav ministar ne postoji u ustavu ove zemlje”.
“I u Evropi postoje različite prakse u pojedinim državama, a kada mi ovdje govorimo da je BiH specifična i da treba imati razumijevanja, oni izmišljaju uslove koje objektivno teško možemo da prihvatimo i još onda prijete sankcijama”, istakao je Đokić.
Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač pozvao je ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirka Šarovića da što prije pokrene proceduru usvajanja zakona o regulatoru električne energije i gasa, prenosa i tržišta električne energije BiH i najavio da bi BiH, u suprotnom, mogla biti suočena sa novim sankcijama. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
nemoze zakon na nivou Bosne i na nikake ucjene netreba pristajati od strane Janeza idite u Sloveniju pa nji uslovljavaj te
Vama autonomija u energetici treba da mozete muljati sa prodajom struje i rasprodaji energetskih resursa. Izadite u javnost sa podacima ko i pod kojim uslovima prodaje struju iz RS i kako ste dali rudnike Hamovicu i Serdarevu. Pa cemo vidjetinkoji su razlozi sto kocite reforme. A sankcije ste sami odabrali ulaskom u energetsku zajednicu i potpisivanjem osnivackih akata. Trebate se odluciti da li cete piskiti ili kakiti
To sto vi gospodine dokicu pricate poznato je i vrabcu na grani daste vi i vas resor koji dritte najveci izraz kriminalni radnji izato vi nezelite da drzava ima neke ovlasti da vas moze kontrolisati sta radite ali zato kada se stvori neki problem onda je drzava ta koja treba da plati vasu krimi nalnu radnju tako je bilo kod propast banaka Koje su ocigledno pokradene jer kako reci da neko dode i iznese iz jedne banke 10 milona maraka idase nezna ni ime ni prezime o tom covjeku mora daje duhovi usli ikroz zid iznjeli ali zato je platila drzavna agencija za depozite koju 70 posto sredstava uplacuje federacija a trideset posto republika srbska a federacija ni kruske jela ni kruske mirisala a njen nestanak skupo platila takoje i kod ostali nadleznosti tamo gdjese moze muljati viste protiv da vi i tvoji pajdasi mozete brke mastiti