BRISEL – U četvrtak se održava važan sastanak čelnih ljudi Evropske centralne banke, koji bi mogao imati dalekosežne posljedice za sve one koji imaju kredite uz promjenljivu kamatnu stopu, ali i za one koji štede u američkim dolarima, švajcarskim francima i ostalim valutama koje nisu vezane za evro.
Na sastanku će biti odlučeno kako treba završiti program ubrizgavanja enormnih količina novca u evropski finansijski sistem, koji ECB sprovodi posljednjih nekoliko godina. Novostvoreni novac je korišćen za kupovinu državnih obveznica, na osnovu čega im je cijena rasla, a kada cijene obveznica rastu, kamatne stope padaju. Upravo to je i bio cilj. Naime, pri niskim kamatnim stopama, pojedinci i kompanije su spremniji na zaduživanje i ulaganje pozajmljenog novca u nekretnine, širenje poslovanja i slično, što je dobro za cjelokupni ekonomski rast.
Sad se već sa sigurnošću može reći da je plan ECBa uspio. BDP svih evropskih ekonomija posljednjih godina počeo je da raste, a stopa nezaposlenosti postepeno pada, što znači da je Evropa definitivno izašla iz finansijske krize koja je započela još davne 2008.
Ipak, rekordno niske kamatne stope mogu imati i negativne posljedice, kao što je visoka inflacija, koja nije poželjna. Tokom ove godine je došlo do rasta stope inflacije na cijelom kontinentu, pa su više puta službenici ECBja najavili da je došlo vrijeme za početak zatezanja monetarne politike. Predsjednik Vijeća guvernera Banke je u svom posljednjem obraćanju javnosti najavio da će ovog četvrtka iznijeti plan za smanjivanje iznosa koji se ubrizgava u sistem, a koji trenutno iznosi 60 milijardi evra mjesečno.
Na osnovu same ove najave završetka QE programa, kamatne stope su već blago porasle, a kada QE program u potpunosti bude završen, ECB će početi s podizanjem referentne kamatne stope, pri čemu će i sve komercijalne banke automatski dizati kamatne stope svojim klijentima. Bankar.me