BANJALUKA – Obaveze prema Poreskoj upravi RS redovno ne izmiruju dvije trećine domova zdravlja, čiji je dug za poreze i doprinose premašio 21,48 miliona maraka.
Od ukupno 54 doma zdravlja u Srpskoj, na listi dužnika na kraju prošlog mjeseca našlo se njih 39, a na samom vrhu “neslavne” liste je Dom zdravlja u Modriči sa dugom od 2,4 miliona KM.
Prema podacima Poreske uprave, na listi najvećih dužnika je i Dom zdravlja u Trebinju sa dugom od 2,17 miliona KM, te domovi zdravlja u Kozarskoj Dubici, Foči, Bileći i Brodu, čija su dugovanja premašila milion maraka.
Kada su u pitanju blokirani računi, u Poreskoj upravi ističu da su zaključno sa 17. oktobrom “zamrznute” račune imala dva doma zdravlja, i to u Brodu i Šamcu. Dug šamačkog Doma zdravlja na kraju prošlog mjeseca iznosio je 307.916 maraka.
Direktor Doma zdravlja u Modriči Goran Mlinarević kaže da zdravstvena ustanova na čijem je čelu već duže vrijeme grca u dugovima zbog viška zaposlenih.
– Imali smo 18 radnika viška, a nekoliko njih će uskoro u penziju, tako da polako smanjujemo taj broj. Sprovodimo i sve druge mjere štednje kako bismo izašli na kraj s dugovima. Plate za 128 zaposlenih isplaćujemo redovno, ali se gomilaju dugovi prema dobavljačima i Poreskoj upravi – rekao je Mlinarević.
U trebinjskom Domu zdravlja kažu da su milionske dugove naslijedili od prethodnog rukovodstva.
– Dugovi su i veći od navedenih, ali smo u procesu reprogramiranja, pa vjerujem da ćemo se nekako izboriti s tim. Kroz sistematizaciju radnih mjesta i štedeći na svim nivoima, ove godine poslujemo pozitivno – rekla je direktorica ove zdravstvene ustanove Branka Drašković i dodala da je zaposlenima isplaćena plata za avgust.
Nedostatak novca najveći je problem u Domu zdravlja u Brodu, čiji je račun blokiran zbog prispjelih, a neizmirenih dugova.
– Zdravstvena ustanova je dobila novo rukovodstvo početkom ovog mjeseca. Nakon što sagledamo situaciju, vidjećemo šta i kako možemo popraviti. Plate se isplaćuju relativno redovno, posljednju smo primili, čini mi se, za jul ove godine – rekao je zamjenik direktora ove zdravstvene ustanove doktor Saša Miličić.
Najredovnije platiše među dužnicima su Dom zdravlja “Sveti Pantelejmon” u Kotor Varošu, čiji je dug na kraju septembra iznosio 5.652 KM i Dom zdravlja u Prnjavoru sa 1.160 maraka duga.
Direktor kotorvaroškog Doma zdravlja Vladimir Bibić kaže da je i taj dug u međuvremenu izmiren, te da sada nemaju nikakvih dugovanja.
– Zahvaljujući domaćinskom odnosu, godinama unazad poslujemo pozitivno. Plate i doprinose za 78 zaposlenih plaćamo redovno, a duga nemamo ni prema dobavljačima. U protekle dvije godine uložili smo oko dva miliona maraka u obnovu zgrade i opremu – rekao je Bibić.
Sindikat zdravstva
Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić ističe da stara dugovanja čekaju da ih Vlada RS svede na nulu.
– Treba pozvati na odgovornost rukovodioce koji su ove zdravstvene ustanove doveli u takvu dubiozu. Vlada je sve dugove u zdravstvu izmirila 2006, a dugovanja se ponovo gomilaju od 2012. godine – rekao je Granulić i dodao da nije pošteno prema onima koji redovno plaćaju svoje obaveze da najvećim dužnicima država plati dug. Glas Srpske