– Najlošiji tenderski postupci od aprila do septembra provedeni su u Poreskoj upravi RS i “Elektroprenosu
– “Autoputevi Republike Srpske” i Vlada Brčko Distrikta istaknute su kao primjeri dobre prakse
BANJALUKA – Posredstvom javnih nabavki u BiH godišnje se potroši 1,5 milijardi KM, dok u izbornim godinama ovaj iznos dostiže drastičnih 3,8 milijardi KM. Najlošiji tenderski postupci od aprila do septembra ove godine provedeni su u Poreskoj upravi RS i “Elektroprenosu”, rezultati su monitoringa koji se ticao konkurentnosti i nediskriminacije u postupcima javnih nabavku BiH.
Timovi monitoringa, koje sačinjavaju Fond otvoreno društvo BiH, Razvojna agencija “Eda”, Transparency International BiH, Centar za istraživačko novinarstvo BiH i banjalučko Udruženje građana „Tender“, naveli su da su kritične tendere u ovom period provodila javna preduzeća “Putevi RS” i “Šume RS” , ali i Grad Banjaluka.
S druge strane, nabavke koje su provodili “Autoputevi Republike Srpske” i Vlada Brčko Distrikta istaknute su kao primjeri dobre prakse.
„Kroz javne nabavke dolazi do transfera značajne sume novca iz javnog u privatni sektor i ovi postupci su izuzetno podložni korupciji i različitim zloupotrebama . Kao primjer može služiti podatak da se tokom jedne godine putem javnih nabavki potroši 1,5 milijardi KM, a već naredne, izborne godine, taj iznos je 3,8 milijardi”, istakao je danas u Banjaluci Mervan Miraščija iz Fonda otvoreno društvo BiH.
Dodao je da je cilj monitoringa dokumentovanje različitih oblike kršenja Zakona o javnim nabavkama, što je osnov za rad na putu ka potpunoj transparentnosi javnih nabavki.
Pod lupom timova od aprila do septembra ove godine bila su 173 ugovorna organa svih nivoa vlasti u BiH, a praćeno je 1.566 aktuelnih tenderskih postupaka javnih nabavki.
Naredna konferencija za medije, na kojoj će biti predstavljeni nalazi monitoringa principa efikasnosti i ekonomičnosti javnih nabavki u BIH biće održana 19. oktobra u Mostaru.
CAPITAL: Ž.G.