BIJELJINA, Poljoprivredna zadruga „Povrtlarstvo“ iz Donjeg Crnjelova isporučila je 21 tonu paprike „babure“ za preradu u banjalučku „Vitaminku“ čime je zvanično počela sezonska isporuka povrća iz Semberije, potvrdio je za „CAPITAL“ direktor zadruge Mićo Živić.
Živić kaže da u ovoj godini zadruga ima potpisane ugovore sa 120 proizvođača povrća sa područja Semberije, te da će sredinom avgusta krenuti isporuka oko 150 tona plavog patlidžana za Sloveniju i 100 tona plavog patlidžana za Srbiju.
„Ugovorili smo isporuku oko 1.600 tona povrća. Suša i visoke temperature usporavaju naše planove, jer biljke doživljavaju temperaturni šok pri ovakvim dnevnim temperaturama. Ipak, nadam se da ćemo u najvećoj mjeri ispoštovati naše kupce, što se tiče kvaliteta i rokova“, kaže Živić.
Živić kaže da ova zadruga ima izuzetno dobru saradnju sa banjalučkom „Vitinkom“, prerađivačima iz Velike Kladuše i zvorničkog preduzeća „Natura fud“. On kaže da je ova zadruga u proteklim godinama redovno isplaćivala preuzeto povrće od proizvođača iz desetak semberskih sela, te da će sa takvom praksom nastaviti i u narednoj godini.
Sa preduzećem „JIL“ DOO, vlasnikom nove kvantaške pijace u Bijeljini potpisan je petogodišnji ugovor o poslovnoj saradnji koji će poljoprivrednicima omogućiti niz pogodnosti prilikom preuzimanja i skladištenja voća i povrća. Planirano je i formiranje berze voća i povrća sa dnevnim informacijama o količinama i cijenama voća i povrća koje će se nuditi na ovoj pijaci.
Na semberskim poljima suša uzima danak
Katastrofalna suša, koja već dva mjeseca traje na području Semberije, uzima svoj danak. Trenutno su najviše ugroženi kukuruz, soja, suncokret, duvan, krmno bilje, ali i povrće i voće.
Savo Novaković iz Velike Obarske kod Bijeljine već treći put navodnjava silažni kukuruz na površini od 1,2 hektara, koji mu je neophodan za pripremu stočne hrane.
On kaže da je proljetos kukuruz zasijao na površini od 1,4 hektara, ali da ništa neće ubrati na jesen, jer je suša bukvalno spržila stabljike kukuruza.
„Imam totalnu štetu na kukuruzu, a moram obezbijediti hranu za stoku. Već sam odustao od zalijevanja djeteline, jer joj pomoći nema. Ovakvo toplo ljeto ne pamtim unazad tridesetak godina“, kaže Novaković, prijećajući se prošlogodišnjih poplava, kada je i ovo područje bilo pod vodom.
Novaković ističe da će stoka biti izuzetno jeftina na jesen, jer je cijena kukuruza skočila na 46 KM za stotinu kilograma. Prasići, žive vage, već se mogu nabaviti po cijeni od tri marke po kilogramu na bijeljinskoj Stočnoj pijaci, što je znak da se mnogi počinju oslobađati viška stoke zbog straha od nedostatka stočne hrane na jesen.
Izvor: CAPITAL