BEOGRAD, Oko 30 odsto poslodavaca u Srbiji ne isplaćuje zaposlenima topli obrok iako im je to zakonska obaveza, izjavio je potpredsjednik SSSS Duško Vujović.
On je na predstavljanju “Sistema bonova kao sredstva plaćanja za ishranu radnika u restoranima i trgovinama” kazao da bi broj poslodavaca koji svojim zaposlenima ne isplaćuju topli obrok bio sigurno manji ukoliko bi u Srbiji počeli da se primjenjuju bonovi, odnosno vaučeri za ishranu.
Prema riječima Vujovića, sistem bonova, odnosno vaučera za ishranu radnika u restoranima i u trgovinama se već dugo godina uspješno primjenjuje u 19 zemalja Evropske unije i u još 21 zemlji.
“Sindikat je u stalnoj aktivnosti da poboljša uslove za zaposlene, odnosno da se pravo radnika na topli obrok, koje je samo na papiru, i ostvari”, naglasio je Vujović.
On je najavio da će Savez samostalnih sindikata Srbije (SSSS) i Ap (Up) grupa koja nudi rješenja i prizvode prilagođene sindikalnim organizacijama u saradnji sa Međunarodnim institutom za socijalnu saradnju, od 24. do 26. februara organizovati konferenciju na temu “Sistem bonova kao sredstvo u službi ekonomskog razvoja i socijalnog napretka u Srbiji”.
Generalni direktor za Evroazijski region Ap grupe Žilijen Onglad kazao je da je sistem bonova povoljan za preduzeća jer im omogućava da zaposlenima isplate topli obrok, a da na to ne plaćaju porez.
On je naveo da svaka zemlja sama određuje visinu limita vaučera za ishranu na dnevnom ili mjesečnom nivou, precizirajući da je u Rumuniji 10 evra dnevno, odnosno 40 evra mjesečno i da je u tu mrežu vaučera uključeno oko 40.000 trgovina i restorana.
Kako je rečeno na današnjem skupu, cilj “sistem bonova” za ishranu u restoranima i trgovinama je uspostavljanje efikasne ekonomske i socijalne politike koja je usmjerena u korist zdravlja zaposlenih.
Sa stanovišta države, kako je naglašeno, bonovi, odnosno vaučeri su sredstvo koje obezbeđuje da se u sektoru trgovine i ugostiteljstva zadržavaju radna mjesta, a garantuju i povećanje domaće i lokalne potrošnje u trgovini. Beta