VAŠINGTON,BERLIN, SAD će u narednih 20 godina i dalje sa 21,2 biliona dolara imati najveći bruto društveni proizvod, a slijediće ih Kinezi sa 19,4 biliona dolara – navode ekonomski eksperti.
Prema ovim prognozama, Njemačka, koja je trenutno četvrta ekonomska sila, “spustiće” se na šesto mjesto iza Brazila.
Ekonomski eksperti Bert Rirup i novinar lista “Handelsblat” Dirk Hilman u knjizi “Unosne godine – Zašto Njemačka ima svijetlu budućnost” predstavili i scenario o „Svjetskoj ekonomiji 2030.“.
Ukoliko bude formirana nova – Grupa G7, tada će u nju ući Brazil, Rusija, Indija i Kina, dakle, četiri zemlje ubrzanog razvoja, a od starih zemalja G7 u grupi će se naći samo tri”, pišu dvojica eksperata i navode da će Njemačka biti jedina evropska zemlja u klubu najvećih.
Dirk Mesner, direktor njemačkog Instituta za razvojnu politiku, smatra da u 21. vijeku neće dominirati zapadne zemlje.
Između 1840, s početka Industrijske revolucije, i 1860. godine samo su se dvije ekonomije brže razvijale od zapadnih industrijskih zemalja. Industrijska revolucija je dovela do uspona Zapada.
Ali od 1960. do 1990. čak 25 zemalja brže se razvijalo od onih na Zapadu.
U posljednjih 20 godina 75 zemalja u razvoju imalo je dvostruko brži privredni rast od starih industrijskih zemalja.
Zato Mesner ne sumnja da bi Kina već 2030. mogla da bude najveća ekonomska sila svijeta.
U Evropi je ključni problem: kakav će biti ishod dužničke krize?
Rirup i Hilman smatraju da će evropske zemlje iznova pod kontrolu staviti banke i finansije. Ukoliko do toga ne dođe, evrozona bi se mogla raspasti, navodi Dojče vele.
To bi bio takav udarac da bi trebalo najmanje deset godina za oporavak i uticao bi na svjetsku ekonomiju – navode ovi eksperti.
U knjizi se posebno ističe da će u ekonomskom razvoju veliku ulogu imati klimatski faktor.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
To i ja kazem