BEOGRAD, U razvijenim zemljama svijeta 20 odsto potrošača koristi mobilne telefone za plaćanje, pokazalo je istraživanje konsultantske kuće Dilojt.
Ovo istraživanje obuhvatilo je šest kontinenata, 31 zemlju i 49.500 ispitanika, što je reprezentativni uzorak za blizu 70 odsto ukupne svjetske populacije.
Na tržištima u razvoju, oko polovine potrošača (47 odsto) kaže da koristi telefon za plaćanje u prodavnici, a 65 odsto je zainteresovano da koristi ovu tehnologiju, prema istraživanju Dilojta.
Ističući brzinu nabavke, Kina, koja je pretežno tržište novca, bila je tokom prošle godine jedna od zemalja koje su najbrže usvojile plaćanje putem mobilnog telefona, budući da je korišćenje ove usluge u toj zemlji skočilo za 66 odsto, navodi se u izvještaju.
Međutim, čak 40 odsto potrošača širom svijeta ne želi da koristi mobilni za plaćanje, jer smatraju da ta tehnologija nije dovoljno sigurno.
Rezultati istraživanja u vezi sa plaćanjem putem mobilnog, kako dodaju iz Dilojta, pokazuju neke iznenađujuće podatke. Primjera radu, korisnici u tehnološki naprednijim zemljama, kao što su Njemačka, Francuska i SAD, veoma nerado koriste opciju mobilnog plaćanja, za razliku od njihovih kolega iz zemalja u razvoju.
Nedostatak povjerenja u sigurnost plaćanja putem telefona, što je uočeno nakon istraživanja, takođe pokazuje da je neophodna edukacija potrošača, s obzirom na to da su ovi sistemi često sigurniji od tradicionalnih načina plaćanja, ocjenjuje se u studiji.
Broj potrošača u svijetu koji posjeduju sopstvene mobilne uređaje, prema Dilojtu, nastavlja da raste – 78 odsto ispitanika ima pametni telefon, skoro 10 odsto prenosivi uređaj, i više od 50 odsto poseduje tablet.
Jedna četvrtina potrošača iz zemalja u razvoju planira da kupi prenosivi uređaj u narednih 12 mjeseci. Što se pojedinačnih zemalja tiče, Singapur vodi u svijetu potrošača koji koriste mobilne i bežične uređaje. Poljska se takođe rangira blizu vrha u svakoj kategoriji, sa SAD, Australijom i Italijom.
Skoro svi korisnici mobilnih telefona provjeravaju telefone u prva tri sata nakon buđenja. U zemljama u razvoju, 93 odsto korisnika gleda u svoje telefone u prvih sat ili manje od buđenja. Slično tome, 14 odsto korisnika iz zemalja u razvoju provjerava svoje telefone najmanje 100 puta dnevno.
Globalno, među dostupnim mobilnim aplikacijama, potrošači prvo ujutru provjeravaju tekstualne poruke i aplikacije za razmjenu poruka. Ipak, govorna usluga je i dalje najčešće korišćena aplikacija u zemljama u razvoju 76 odsto, a u stopu je prati tekstualna poruka (74 odsto).
U Americi je Wi-Fi omiljeni metod za povezivanje na internet, dok Evropa i Azija preferiraju mobilni (npr. 4G), navodi se u studiji Dilojta, sprovedenog radi prikupljanja informacija u vezi sa ponašanjem potrošača, trendovima i mišljenjima o širokom spektru bežičnih i mobilnih uređaja. Tanjug