BERLIN, U Njemačku je u prvih 11 mjeseci prošle godine uvezeno 943 miliona ruža u vrijednosti za oko 202 miliona evra, saopštio je Savezni zavod za statistiku povodom Dana zaljubljenih 14. februara.
Prema navodima udruženja prodavaca i uzgajivača cvijeća, Nijemci na dan Sv. Valentina poklanjaju najradije ruže, a spremni su da bukete kojima bližnjima pokazuju naklonost plate i daleko skuplje nego obično.
Njemački građani su 2008. potrošili 8,9 milijadi evra za cvijeće, pri čemu čak 3,2 milijarde na sječeno cvijeće za bukete. Prosječno svaki Nijemac godišnje kupi cvijeće za 109 evra, od toga 39 evra daje za bukete, ostalo na sobno i baštensko bilje.
U sedmici u kojoj je Dan zaljubljenih, Nijemci su prošle godine potrošili 110 miliona evra za bukete, dvostruko više nego u “normalnim” nedjeljama.
Povodom tog dana je avio-kompanija Lufthanza saopštila da je za zaljubljene i ostale koji cvijećem 14. februara žele da pokažu ljubav bližnjima, proteklih dana iz Kenije, Ekvadora i Kolumbije dovezla 24 miliona ruža, što je oko 850 tona ili deset punih aviona za prevoz tereta.
Njemački mediji navode da je doduše još u srednjem vijeku 14. februar bio praznik za “sveže zaljubljene”, ali da je u novo doba tek u SAD i Velikoj Britaniji postao dan kada se poklanjaju cvijeće i slatkiši.
U Njemačkoj se ovaj običaj raširio tek poslije Drugog svjetskog rata, a na prostoru nekadašnje socijalističke Istočne Njemačke tek poslije ujedinjenja 1990. Uprkos milionskom prometu koji tog dana prave cvjećare, mnogi Nijemci Dan zaljubljenih i dalje smatraju “uvozom iz Amerike” i prilikom da im trgovci “izvuku novac iz džepa”.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Znači li ovo da i nijemci imaju Mileta?