BRISEL, Jedanaest zemalja Evropske unije, uključujući Francusku, Italiju i Veliku Britaniju, suočava se sa visokim rizikom održivosti njihovih javnih finansija.
Čak i za 10 godina, počev od sada, njihov javni dug i dalje biti visok, saopštila je Evropska komisija.
U izvještaju o fiskalnoj održivosti, izvršno tijelo Evropske unije navelo je da su u visokom riziku u pogledu javnih finansija: Belgija, Irska, Španija, Francuska, Hrvatska, Italija, Portugal, Rumunija, Slovenija, Finska i Velika Britanija, prenosi agencija Rojters.
Procjene se temelje na makroekonomskim prognozama Komisije za svih 28 zemalja EU iz novembra prošle godine, u kojima su projektovani ključni ekonomski pokazatelji za dvije godine unaprijed.
Izvještaj ne sadrži nikakve preporuke, ali je Komisija dužna da objavi preporuke za svaku pojedinačnu zemlju u nekom periodu kasnije.
Analiza održivosti, kako objašnjava britanska agencija, urađena je pod pretpostavkom da se ne preduzmu nikakve promjene fiskalne politike u periodu od dvije godine na koje se odnosi prognoza kretanja ključnih ekonomskih pokazatelja.
U analizu nisu uključene Grčka ili Kipar, koje su još uvijek pod programima međunarodne finansijske pomoći.
Komisija je navela da nijednoj od zemalja-članica EU ne prijete kratkoročni rizici fiskalne održivosti. Ali, dodaje da, na primjer, u slučaju Italije postoje neki faktori kao što su bruto i neto dug, bruto potrebe za finansiranjem i iznos loših kredita, koji predstavljaju kratkoročne “izazove”.
Slične komentare o izazovima Komisija je dala i povodom nenaplativih kredita i drugih pitanja sa kojima se suočava još 15 zemalja Unije.
Najbolje pokazatelje u smislu fiskalne održivosti, s niskim rizicima na kratak, srednji pa i na dugi rok imaju Danska, Njemačka, Estonija, Letonija, prenosi Rojters. Tanjug