PEKING, Sadašnji manjak radne snage u priobalnom dijelu Kine mogao bi da predstavlja stalnu glavobolju za velike kineske izvoznike u tom području i da dovede do povećanja plata zaposlenih, izjavio je direktor kineskog Instituta za populaciju i rad Cai Fang.
Nestašica radne snage, naročito u izvoznim centrima priobalnih provincija, povećana je od prošlomjesečnih praznika proslave Lunarne nove godine, kada je na desetine miliona radnika migranata otišlo kućama. Vlada u Pekingu smatra da je pomanjkanje radnika privremeni, regionalni fenomen, ali Cai ukazuje da će problemi s nedostatkom doseljenih radnika biti nastavljeni. On je podsjetio da su za oko 150 miliona takvih radnika plate povećane za 19 odsto u 2008. i 16 procenata u 2009. godini, uprkos tome što su kineski izvoznici bili teško pogođeni globalnom ekonomskom krizom i što je više od 20 miliona imigranata izgubilo radna mjesta.
Fabrike trenutno teško pronalaze radnike, a dodatno problem predstavljaju procjene da broj radno sposobnog stanovništva, od 15 do 64 godine, neće porasti do 2015. godine. Cai ističe da nema sumnje da će plate u Kini u takvim uslovima imati dugoročni trend rasta.
To su sa zadovoljstvom prihvatili ekonomisti ukazujući da će veća primanja podstaći domaću potrošnju u nekoliko narednih godina.
“Na osnovu iskustva Japana i Južne Koreje, optimisti smo u pogledu gradske potrošnje robe, kao što su automobili, turističke i zdravstvene usluge i kultura, kao i ubrzanog rasta prodaje poljoprivrednih mašina u nekoliko narednih godina”, ukazali su ekonomisti kompanije “China International Capital”.
Kompanije su porast troškova rada uspijevale da pokriju povećanjem produktivnosti, a mnoge firme takođe prenose proizvodnju u unutrašnjost Kine gdje su troškovi rada niži, a radna snaga jeftinija.
“Taj trend će biti ubrzan. Mjesečna plata od 1.500 juana (220 dolara) u Guangdongu možda je suviše mala da privuče radnike, ali, ukoliko se ona ponudi u nekom gradu u unutrašnjosti, ljudi će rado prihvatiti taj posao”, rekao je Cai.
Kako bi privukla radnike u provinciji Guangdong, koja učestvuje sa oko 30 odsto u ukupnom kineskom izvozu, lokalna vlada planira da poveća minimalnu zaradu za više od 20 odsto.
Poboljšana prognoza rasta kineske privrede
Svjetska banka je povećala prognozu rasta kineske privrede u ovoj godini na 9,5 sa devet odsto, ali je upozorila da zvanični Peking treba da smanji stopu inflacije i spriječi mogući nagli rast cijena nekretnina.
“Kineska makroekonomska politika treba da bude oštrija nego u 2009. godine”, izjavio je ekonomista Svjetske banke Luis Kuejs.
I Premijer Kine Ven Điabao je ranije izjavio da će inflacija biti glavni izazov u pokušaju njegove zemlje da održi nivo privrednog oporavka.