BANJALUKA, Gotovo polovina ratara iz RS mogla bi ostati bez podsticaja u ovoj godini s obzirom na to da je do juče podatke u APIF-u ažuriralo tek 58 odsto imanja iako rok za registraciju poljoprivrednih gazdinstava ističe za devet dana.
U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS ističu da i pored malog broja registrovanih, neće biti dodatnog produženja roka s obzirom da je rok već jednom prolongiran.
– Svi koji ne ažuriraju podatke do 30. septembra u registru, neće imati pravo na podsticaje za 2016. godinu, odnosno status ovih gazdinstava biće pretvoren u pasivan. Rok za ažuriranje podataka više neće biti produžavan – kaže portparol Ministarstva poljoprivrede Aleksandar Macanović.
Dodao je da je od 34.367 poljoprivrednih gazdinstava podatke u APIF-u ažuriralo svega 19.959 imanja.
– Do sada je podatke ažuriralo 19.609 porodičnih gazdinstava i 350 pravnih subjekata. Od registrovanih komercijalnih 4.136 gazdinstava podatke su ažurirala 3.141, dok je kod nekomercijalnih gazdinstava od njih 29.619 registraciju obavilo 16.468 imanja – rekao je Macanović.
On je istakao da oni koji na vrijeme obnove registraciju stiču pravo na premije za proizvedeno i prodato mlijeko, voće, povrće, kao i pravo na regresirano dizel gorivo. Osim toga moći će dobiti podsticaje za nabavku poljoprivredne mehanizacije, modernizaciju i izgradnju prerađivačkih kapaciteta te premije za navodnjavanje.
– Dodatne nove mjere koje će biti dostupne komercijalnim gazdinstvima su pravo na besplatnu hemijsku analizu plodnosti zemljišta i pristup kreditnim sredstvima iz namjenskih kreditnih linija Investiciono-razvojne banke RS i “Partner fonda” – pojasnio je Macanović i podsjetio da je registar poljoprivrednih gazdinstava neophodan preduslov za korišćenje IPARD sredstava predpristupne pomoći tokom pregovora sa EU, kao i za korišćenje EU podsticajnih sredstava. Macanović je dodao da je ažuriranje podataka u APIF-u besplatno.
Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković kaže da se broj registrovanih imanja ogleda u nezadovoljstvu poljoprivrednika. On je istakao da demotivacija proističe iz činjenice da se sve više ratara poljoprivredom bavi zbog proste egzistencije.
– Nema ni nekakve bitnije razlike između registrovanih komercijalnih i nekomercijalnih gazdinstava. Dodatnu zabunu među poljoprivrednike unosi i nemogućnost osiguranja svih lica koja su na neki način vezana za poljoprivredno gazdinstvo, a ne samo nosioca imanja – rekao je Marinković.
Istakao je da je stalno kašnjenje subvencija takođe jedan od razloga za slabu zainteresovanost pri registraciji.
– Nezamislivo je da mljekari ne budu registrovani, kao i proizvođači pšenice, jer je taj dio zaista stimulisan, a ostali manje-više – kaže Marinković i ističe da postoji mogućnost da se dio imanja iz RS registrovao u Brčko distriktu ili FBiH, jer su subvencije nešto bolje.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika i mljekara RS Vladimir Usorac smatra da je glavni razlog za lošu registraciju odumiranje poljoprivrede i gašenje seoskih gazdinstava.
– Politika BiH kao države je takva da o poljoprivredi niko ne vodi računa. Pet godina se donosi odluka za plavi dizel i još je nema. Ljudi napuštaju proizvodnju, farme se zatvaraju, sela se gase i ko da se registruje – pita se Usorac.
Potrebna dokumenta
Prilikom zahtjeva za upis u registar neophodna je kopija lične karte nosioca porodičnog gazdinstva i članova imanja, lista nepokretnosti i posjedovni list. Potreban je i ugovor o zakupu i ugovor o koncesiji kojim se dokazuje pravni osnov korišćenja zemljišta.
– Pravni subjekti treba da predaju kopije rješenja o registraciji pravnog subjekta, potvrde o jedinstvenom identifikacionom broju, lične karte ovlašćenog lica i dokaz o pravnom osnovu korišćenja zemljišta – rekli su u Ministarstvu poljoprivrede.
Šta će biti omogućeno onima koji registruju gazdinstva
– premije za proizvedeno i prodato mlijeko, voće, povrće
– regresirano dizel gorivo
– podsticaji za nabavku poljoprivredne mehanizacije
– podsticaji za gradnju prerađivačkih kapaciteta
– premije za navodnjavanje
– besplatna analiza plodnosti zemljišta
– pristup kreditnim sredstvima
Glas Srpske