BANJALUKA, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić je rekao da su u Srpskoj rijetke firme, kao što je Fabrika obuće “Bema” iz Banjaluke, te da je potrebno afirmisati ovake privredne subjekte i obezbjediti im bolji poslovni ambijent.
Đokić je danas posjetio pogone ove fabrike i izrazio zadovoljstvo rezultatima “Beme”, koja zapošljava 1.250 radnika, te dnevno proizvodi 8.000 pari obuće za izvoz.
“Ovo je je potencijal koji ima Republika Srpska i u njega treba dalje ulagati, treba ga dalje afirmisati.Sve ljude koji na ovakav način stvaraju treba afirmisati i istaći njihov rad i doprinos. Onaj ko zapošljava 1.250 ljudi, osim 155.000 nezaposlenih koliko danas ima Srpska, pozitivan je primjer. To je za svaku pohvalu”, rekao je Đokić novinarima.
On je naveo da je rukovodstvo i vlasnike “Beme” upoznao sa akcionim planom zapošljavanja za 2013. godinu, koji predviđa mogućnost novog podsticanja zapošljavanja, kako bi ih usmjerio da učestvuju u javnom pozivu.
“S obzirom na ono što rade u `Bemi`, šta su razvojni planovi i potrebe te fabrike, vjerujem da će oni ispuniti te uslove i da mogu koristiti sredstva podsticaja za novo zapošljavanje, jer je moguće proširiti kapacitete i u Banjaluci i Mrkonjić Gradu, a možda i u nekom drugom gradu”, smatra Đokić.
On je naveo da probleme na koje ukazuje rukovodstvo “Beme” treba zakonodavno rješavati.
“Značajno je da `Bema` učestvuje u industrijskoj proizvodnji Srpske sa visokim procentom izvoza“, rekao je Đokić i ukazao na problem saradnje, odnosno rada institucija BiH koje imaju uticaj na poresku politiku i koje kontrolišu granicu.
Tehnički direktor Fabrike obuće “Bema” Marinko Umićević rekao je da “Bema” planira da zaposli novih 300 radnika u Banjaluci i 100 radnika u pogonu u Mrkonjić Gradu, te da su potrebni podsticaji Vlade Srpske.
On je naglasio da obuka radnika košta, a da na berzi rada nema ljudi sa obućarskom školom.”`Bema` želi da počne praviti svoju cipelu, svoj brend, ne da samo prodajemo svoja `leđa`. Ojačali smo stručno, odškolovali smo 10 inženjera u Zagrebu i mislim da možemo uspjeti”, rekao je Umićević.
On upozorava da domaći privrednici nisu konkurentni, s obzirom da na uvozne repromaterijale plaćaju i pet puta više carine od onih koje se naplaćuju u zemljama EU.”Neko namjerno ne da da radimo i da izvozimo svoju cipelu. Glavni problem je BiH“, ističe Umićević.
Umićević je naveo da prilikom uvoza kožnih traka domaći proizvođači plaćaju 10 odsto carine, a u EU 2,5 odsto, dok carina na kopče za cipele ovdje iznosi 10, a u EU 2,7 odsto.
“Resorno ministarstvo mora da se pozabavi problemom visokih carina. Najbolje bi bilo da domaće privrednike na nekoliko godina potpuno oslobode njihovog plaćanja, kako bismo malo ojačali. U tom slučaju bismo mogli da pokrenemo proizvodnju za domaće tržište, što bi u BiH dovelo i do razvoja prateće industrije, odnosno proizvodnje repromaterijala“, poručio je Umićević.
On je rekao da je “Bema” prošle godine na ostvareni izvoz robe vrijedan 40 miliona KM od Vlade Republike Srpske dobila 180.000 KM podsticaja.
Umićević kaže da je jedan od problema i odlazak na bolovanje i napominje da je u “Bemi” 90 odsto ženske radne snage. Srna
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
kako bi ja mogla opet da se zaposlim u fabrici bema mrkonjic grad radila sam prije dvi godine u istoj fabrici imam radnog staza dvi ipo godine
@dijana,
Moj Vam je savjet, da radno mjesto bez obzira što se radi o privatnoj firmi, potražite kakvu ”štelu”, a najbolja, je iz vrha vlasti, da li optšinskog ili republičkog, tako se najlaše zaposle u bilokojoj grani, a najlakše bih se zaposlila u državnoj administraciji, ako imaš ”štelu dobru” tamo se najbolje tako prolazi,najmanje radi, a najviše zarađuje i ne strahuješ od prekrovremenog rada, bolovanja, odsustva sa posla. Jednostavno, ima radnih mjesta, ako se ne mješaš u svoj posao, onda si najbolji i moguća su i napredovanja. ali samo jezik za zube……..i viši ”dobro je”.
Овај Ђокић појма нема.Није ми јасна сврха доласка у успјешна предузећа сем личне промоције.Требао је причати с радницима да види колике су плата у овој области индустрије и онда да види на које смо гране пали,а не да очијука с власником.Зашто министри не науче нешто од успјешних приватника?Бави се годинама политиком а које је резултате остварио?