– Potvrđeno pisanje CAPITAL-a: Domaći biznismen kupio dug „Birča“ od Litvanaca
– Vlasnik fočanskog preduzeće „Pavgord“ 86 miliona evra Litvancima platio 6,4 miliona evra
– Pavlović će potraživanja konvertovati u kapital i postati najveći vlasnik „Birča“
BANJALUKA, Domaći biznismen iz Foče, Gordan Pavlović vlasnik preduzeća „Pavgord“ i “Srbinjeputevi” danas je otkupio sva potraživanja litvanske Ukio banke od zvorničke Fabrike glinice „Birač“ i njenih ćerki firmi koja su procjenjena na 85.643.000 evra, ekskluzivno saznaje poslovni portal CAPITAL.ba.
Pavlović se obavezao da će 85,6 miliona evra potraživanja Ukio banke platiti 6,4 miliona evra.
Ugovor o preuzimanju svih potraživanja Ukio banke koja je u stečaju, potpisali su jutros u Kaunasu u Litvaniji stečajni upravnik Ukio banke i Pavlović.
Milion evra je odmah uplaćeno na račun Ukio banke, a ostatak će biti uplaćeno u dogovorenom roku. Litvanci zauzvrat odustaju od svih svojih potraživanja u Republici Srpskoj.
Slijedi konverzija duga u kapital
Pavlović će sada, kako je za CAPITAL potvrđeno i u njegovoj firmi „Pavgord“, tražiti od stečajnog upravnika da mu se priznaju ova potraživanja, vjerovano ne u cjelokupnom iznosu i potom ih konvertovati u kapital. Pavlović bi tako postao najveći suvlasnik Fabrike glinice, najvećeg privrednog kapaciteta u zvorničkog regiji i jedinog ove vrste u BiH.
Litvanci su u prethodnom periodu pokrenuti brojne sudske postupke u Republici Srpskoj za naplatu svojih potraživanja koja je stečajni upravnik odbijao da prizna, ali su ipak sudovi smatrali drugačije, te jedno vrijeme blokirali sve račune „Alumine“ i „Mehanike“, ćerki firmi Fabrike glinice Birač.
Pavlović je vlasnik nekoliko firmi u Republici Srpskoj “Srbinjeputevi”, “Pavgord”, “Tehnokom”, te rudnika mrkog uglja Miljevina u Foči.
Njegova kompanija “Pavgord” se inače bavi trgovinom, prevozom, izgradnjom građevinskih objekata i održavanjem puteva, a nije im strana ni ugostiteljska djelatnost. Naime, oni su vlasnici hotela u Višegradu, a od Vlade Republike Srpske su kupili Novi rudnik mrkog uglja Miljevina u Foči.
Upravo ovaj rudnik će biti glavna karika u Pavlovićevom najnovijem poslovnom potezu u otkupu potraživanja Litvanaca.
Kako CAPITAL saznaje, Pavlovićeva namjera je da njegov rudnik sa oko 100 zaposlenih Fabriku glinice Birač snabdjeva ugljem.
„Pavlovićeve firme su 2013. godine imale ukupnu dobit od 15 miliona KM, što znači da smo samo po osnovu poreza na dobit u Budžet Republike Srpske uplatili 1,5 miliona KM “, kažu u „Pavgordu“.
Fabrika “Birač” trenutno posluje pod upravom stečajnog upravnika, ali i u velikog agoniji. Litvanci koji su je privatizovali su otišli i pokrenuta je opsežna istraga o njihovom poslovanju prethodnih godina pod sumnjom da su iz Republike Srpske iznijeli oko milijardu KM. U međuvremenu, vlasnici “Birča” su izgubili i matičnu banku u Litvaniji “Ukio bankas” koju je preuzela država i pokrenula stečaj. Stečajni upravnik “Ukio banke” je pokrenuo naplatu potraživanja od “Birča” i njenih ćerki firmi ( http://www.capital.ba/ekskluzivno-birac-izgubio-jos-jednu-firmu-litvanci-blokirali-i-mehaniku/)
Portal CAPITAL je još u avgustu ove godine objavio da je jedan domaći biznismen zainteresovan za kupovinu potraživanja Litvanaca i da su im dostavili ponudu koja će biti manja od 10 odsto svih njihovih potraživanja. (http://www.capital.ba/ekskluzivno-rs-izgubila-spor-fabrika-birac-mora-litvancima-isplatiti-154-mil-km/ )
“Pavgord” kupio od Vlade rudnik Miljevinu za šest miliona KM
Vlada Republike Srpske je sredinom 2010. godine prihvatila ponudu preduzeća „Pavgord“ da putem neposredne pogodbe, kupi državni kapital Novog rudnika mrkog uglja Miljevina za šest miliona KM.
Ponuđač se obavezao da će u opremu i ostalu infrastrukturu Novog rudnika Miljevina u naredne tri godine investirati deset miliona KM, zaposliti 100 radnika uključujući postojeće, te zadržati pretežne djelatnosti eksploatacije mrkog uglja na površinskom i jamskom kopu. Vlada
Novi rudnik Miljevina nastao je na imovini prijašnjeg rudnika kojeg je 2007. u stečajnom postupku kupila Vlada RS za 4,95 miliona KM. Rudnik, u kojem su zaposlena 22 radnika, ne radi zbog gubitka tržišta i nedostatka obrtnih i investicionih sredstava. Vlada je u dva navrata na ime troškova održavanja postrojenja i plata zaposlenih u Rudniku uplatila oko 600.000 KM.
Ponudu za kupovinu Rudnika, pored „Pavgorda“, navedeno je u Vladinoj informaciji, dostavilo je i preduzeće „Inox-tehnoremont“ iz Gruda koje je kasnije, ipak, odustalo jer nije uspjelo da obezbijedi investiciju za izgradnju termoelektrane na području Miljevina-Foča. Stigla je, takođe, i ponuda kompanije „Euro Invest“ iz Moskve koju Vlada nije prihvatila, jer je, kako navodi, predviđala sukcesivnu dvogodišnju uplatu kupoprodajnog iznosa od oko 8,76 miliona KM, što nije u skladu sa zakonskim propisima. Interes za privatizaciju Novog rudnika Miljevina pokazivale su i grčke kompanije „Senkap“ i „First“, kanadski „Eco Green Energy“, banjalučki „Privredni preporod“, slovački „Ekospas“, ruski „Inter-Rao“, mađarska elektroprivreda i „Zemljokop-inžinjering“ iz Istočnog Sarajeva, ali su pregovori okončani neuspješno.
Ko je Gordan Pavlović
Milioner iz Foče, Gordan Pavlović je u žižu javnosti dospio početkom aprila ove godine kada je prema pisanju medija policija Republike Srpske pretresla njegova preduzeća zbog sumnje u neregularnosti prilikom prodaje poslovnih objekata. U akciji su pretresena preduzeća “Srbinjeputevi”, “Pavgord” i “Tehnokom”, s ciljem izuzimanja dokumentacije radi utvrđivanja eventualnih nezakonitosti u predmetu po kojem postupa MUP RS u saradnji s postupajućim tužilaštvom. Pavlović je tada potvrdio da je sva tražena dokumentacija ustupljena inspektorima i odbacio svaku mogućnost o nezakonitostima. “Sve im je na raspolaganju, mogu da kažem da nemamo nikakvih nepravilnosti, da je sve čisto i u redu, a neka svako radi svoj posao“, kratko je tada rekao Pavlović za Nezavisne novine.
Pavlović je pažnju javnosti privukao još jednom ranije, zbog informacija da mu je u septembru 2012. godine prijetio Zdravko Krsmanović, bivši načelnik opštine Foča.
CAPITAL: Siniša VUKELIĆ
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Odlično