BIJELJINA, Bijeljinsko preduzeće “Duvan” u 2008. godini otkupilo je 385 tona duvana, čime je plan ostvaren 96 odsto, što znači da je četiri odsto – podbačaj, rekao je u direktor ovog preduzeća Svetozar Mihajlović.
“Loša, sušna godina i nemogućnost navodnjavanja zemljišta na kojem se duvan sadi uticali su na ovakav ishod, te smo, osim podbačaja u kvantitetu, imali i podbačaj u kvalitetu, tako da je ova 2008. proizvodna godina nešto slabija u odnosu na prethodne”, rekao je Mihajlović.
On je, komentarišući potražnju duvana, istakao da je prvi put nakon 15 godina potražnja duvana na svjetskoj pijaci bila veća u 2008. godini.
“Bili smo u situaciji da smo svu proizvodnju i zalihe koje smo imali iz prošlih godina prodali, te smo dobrim dijelom uspjeli doći do zaključivanja različitih ugovora sa našim kupcima – fabrikama duvana, ne samo u BiH nego i šire u regionu”, rekao je Mihajlović i dodao da se to pokazalo povoljnim sa stanovišta i obrađivača i proizvođača duvana koji su na neki način “odahnuli”.
Komentarišući sve češće proteste “duvanara” Srpske, Mihajlović upozorava na neriješeno pitanje proizvodnje duvana u RS i BiH, te time i nagomilano nezadovoljstvo kod ovih proizvođača.
“Ogroman je problem sve neizvjesniji opstanak proizvodnje duvana na našim prostorima, jer ni na entitetskom niti na državnom nivou ne postoji strategija”, kazao je Mihajlović i dodao da postoji opasnost, ukoliko se nešto hitno ne preduzme, da duvan nestane sa ovih prostora.
On je ukazao na činjenicu da bi to “bila velika šteta, jer proizvodnja duvana, osim kao domaći brend, može služiti i kao izvozni brend.
“Duvan je velika šansa i za RS i za BiH”, uvjeren je Mihajlović, ali, s obzirom da ne postoji jasna strategija, nema pravilnika o podsticajima, ne zna se ni da li će ih za duvan biti ni koliki će, eventualno, iznos tih podsticaja biti, “nema dovoljno sluha kod nadležnih da više pažnje posvete ovoj proizvodnji”.
“Poznato je da je proizvodnja duvana u BiH skoro isključivo samo u Semberiji i Posavini, i to je prirodni resurs koji treba koristiti, ali, nažalost, kao da nema dovoljno sluha za duvanare i njihovu proizvodnju u koju su ljudi godinama investirali, gradili sušare i sl.”, rekao je Mihajlović, ističući da bi sve to preko noći mogao postati mratv kapital.
On ipak vjeruje da će na svim nivoima BiH biti doneseni određeni zakonski projekti koji bi pomogli ovu proizvodnju i imali dugoročno rješenje za nju.
Mihajlović je podsjetio da je proizvodnja duvana 1991. bila za 100 odsto veća nego danas i napomenuo da je “Duvan” za 2009. godinu morao da donese plan na nivou prošlogodišnjeg i da ga je Skupština akcionara i usvijila.
“Sve je to pod znakom pitanja, jer mi ni do danas nemamo pravilnik o podsticajima koje treba da donese Ministarstvo poljoprivrede, šumarstava i vodoprivrede RS. Očekivali smo da će paralelno sa usvajanjem Budžeta za 2009. godinu biti donesen i pravilnik o podstiicajima, što nije bio slučaj”, rekao je Mihajlović.
On kao poražavajući podatak ističe da je neophodno ući u sklapanje ugovora i razgovore sa ljudima, ali da “nisu u situaciji da bilo šta započnu, jer pravilnika o podsticajima još nema”.
Bijeljinsko preduzeće “Duvan” izvezlo je u prošloj godini duvana u vrijednosti od oko 260.000 evra i taj izvoz najviše je realizovan u Makedoniju i jednim dijelom u Srbiju. Srna