BEOGRAD, Bivši vlasnici i nasljednici hotela Astorija zaposijeli su danas taj beogradski hotel u znak protesta što im imovina, oduzeta nacionalizacijom, još nije vraćena.
“Na taj korak smo prinuđeni, jer se od 2000. godine obećava donošenje zakona o denacionalizaciji”, rekao je jedan od bivših vlasnika “Astorije” Đurđe Ninković i istakao da oni ne traže prihode stečene od korišćenja hotela u prošlosti, već samo ono što im je oduzeto.
On je podsjetio da je njegovoj i porodici Savković ta zgrada oduzeta 1948. godine “bez valjano sprovedenog postupka i rješenja o nacionalizaciji i bez isplaćene naknade”.
Ninković je naveo da je država propustila rok predviđen zakonom o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta koji predviđa da za nacionalizaciju poslovnih zgrada u građanskoj svojini mora u roku od 50 godina biti isplaćena naknada po donošenju rješenja o nacionalizaciji.
On je ukazao da se time stvari u pravnom smislu vraćaju u pređašnje stanje i da vlasnici, nasljednici hotela Astorija u ulici Milovana Milovanovića 1, ponovo stupaju u posjed imovine.
Ninković je istakao da nadležni u Agenciji za privatizaciju znaju šta on namjerava da uradi i poručio da će prodaja tog hotela moći da bude sprovedena jedino ako se donese novi zakon o denacionalizaciji.
On je pozvao Agenciju za privatizaciju da odmah obustavi postupke prodaje imovine, koja je evidentirana po zakonu o prijavljivanju i evidenciji oduzete imovine, a vladu da po hitnom postupku donese uredbu kojom se zabranjuje i obustavlja prodaja te imovine.
Ninković je pozvao nadležne organe da bez odlaganja donesu pravičan zakon o denacionalizaciji.
Agencija za privatizaciju saopštila je da u procesu privatizacije Društveno hotelsko ugostiteljsko i turističkog preduzeća (DHUTP) Astoria, koji posjeduje nekada nacionalizovanu imovinu, mora postupati isključivo u skladu sa zakonom o privatizaciji.
Aukcijska prodaja DHUTP “Astoria”, koje je 100 odsto u društvenom vlasništvu, zakazana je za petak, 6. mart.
Agencija za privatizaciju navela je da će prilikom privatizacije kapitala, nekadašnji vlasnici hotela i dalje moći da se bore za svoja prava, samo što će ih, umjesto od društvenog kapitala, potraživati od novog vlasnika – pravnog ili fizičkog lica.
Agencija nema ovlašćenja da bilo koju imovinu ili dio imovine izuzima iz procesa privatizacije, proglašava kulturnim dobrom, niti bilo šta slično, navedeno je u saopštenju.
Pošto zakon o restituciji, koji bi definisao status nacionalizovane imovine, još uvijek nije donijet, a to podrazumijeva da sva društvena imovina, a DHUTP “Astorie” je 100 odsto u društvenom vlasništvu, mora biti privatizovana, Agencija mora da postupa po zakonu o privatizaciji, dodato je u saopštenju. B92
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Bravo. Samo tako! Treba svako da se bori za svoja gradjanska prava, a od toga je najace pravo na imovinsku sigurnost! Nasi politicari se nista ne bore za nas, pa gradjanji treba da uzmu stvari u svoje ruke! Zivela gradjanska demokratija!